Hrvatski košarkaši slavili u Grazu sa 100:75

Hrvatski košarkaši pobijedili su u Grazu Austriju 100-75 (18-24, 30-19, 25-16, 27-16) u 3. kolu skupine E pretkvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo 2025. Godine, piše hrt.hr.

Bila je to treća pobjeda Hrvatske u skupini, ranije su pobijeđeni Poljska u gostima (72-69) i Švicarska na domaćem parketu (84-53). Isto tako, na izborničku klupu se, samo privremeno, vratio Aleksandar Petrović koji je vodio Hrvate do slavlja u Grazu. Četvrti put je u svojoj karijeri hrvatsku reprezentaciju vodio Petrović, koji je na toj dužnosti nakon pet godina.

Austrijanci su bolje otvorili utakmicu te su poveli 13-8 u petoj minuti, no Hrvati su brzo smirili domaćina serijom 6-0 za vodstvo 14-13. Bolji dojam na početku ostavljali su domaći košarkaši koji su potom napravili novu seriju te su se ponovno odlijepili na nešto veću razliku (28-21).

Bio je to znak za novo buđenje Hrvatske koja je do kraja poluvremena odigrala odlično predvođena Darijom Drežnjakom i Rokom Prkačinom. Prvi je odmor dočekao s 15 poena, a potonji s 13, a Hrvatska je vodila 48-43.

U trećoj četvrtini Hrvatska je jedno vrijeme održavala prednost od pet-šest poena, a potom i pobjegla na ugodniju prednost od 14 poena (73-59). U posljednjih deset minuta Austrijanci nisu imali ni snage ni znanje zaprijetiti. Čak štoviše, Hrvatska je dodatno podebljala prednost i upisala novu, treću pobjedu u ovoj skupini.

Prvi strijelac Hrvatske bio je Roko Badžim koji je postigao 23 poena uz sjajan šut za tri poena od 7-9. Dario Drežnjak je ubacio 18 poena uz pet asistencija i tri skoka, dok je Roko Prkačin zabio 15 koševa. Toni Perković je dodao 17 uz 5-6 za tri poena.

Inače je Hrvatska imala sjajan šut za tri poena kroz cijelu utakmicu, pogodila je 17 od 26 dalekometnih šutova za sjajnih 65 posto.

Kod Austrije izdvojimo Vujoševića s 18 i Poljaka sa 16 poena.

Iduću utakmicu hrvatski košarkaši igraju već u nedjelju kada u Zagrebu dočekuju Poljsku. Potencijalnom pobjedom u tom susretu Hrvatska bi i matematički osigurala prvo mjesto i direktan odlazak u nastavak kvalifikacija za Europsko prvenstvo.

Samo prvoplasirana reprezentacija ide direktno dalje, dok drugi i treći dodatno razigravaju.

U drugom susretu 3. kola ove skupine Poljska je kao domaćin svladala Švicarsku 79-64.