Rolling Stone: Arkanov tigar koji je šutirao mrtvu Tifu Šabanović danas je DJ

Trideset godina nakon što je paravojni odred smrti masakrirao civile u Bosni I Hercegovini, nijednom od zloglasnih Arkanovih Tigrova nije suđeno za navodno sudjelovanje u tim zločinima, a u posljednjih nekoliko desetljeća jedan od njih vrti Trance ploče po europskim festivalima i klubovima, navodi se u opširnom tekstu koji je objavio američki magazin Rolling Stone o Srđanu Goluboviću, poznatom pod imenom DJ Max. 

Drugog travnja, 1992. godine u osvit bosanskog rata, dobrovoljce paravojne formacije Tigrovi predvodio je Zeljko Ražnatović, mafijaš koji je postao uglađeni vojnik kojeg Interpol traži zbog zločina širom Europe.

Njegove ljude je pratila brutalna reputacija iz susjedne Hrvatske, gdje su ubijali, protjerivali i pljačkali nesrpske civile. Sada su Arkanovi Tigrovi došli u Bijeljinu kako bi “oslobodili” grad od onih za koje su tvrdili da su muslimanski “fundamentalisti”.

Išli su od vrata do vrata u potrazi za nesrbima, od kojih su neki bili na spisku imena ljudi koje su smatrali “izdajnicima”.

Srbijanski državni mediji prikazivali su ih kao heroje.

Za dva dana, Arkanovi Tigrovi i drugi borci koji su im se prodružili, ubili su najmanje 48 ljudi, od kojih su mnogi strijeljani, kako to navodi Međunarodni krivični sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).

Ron Haviv, mladi američki fotograf koji se do tada nagledao mnogo toga, upoznao je Tigrove u Hrvatskoj gdje ih je i fotografirao. Arkan se posebno volio fotografirati.

Trideset godina kasnije, mnogi Arkanovi Tigrovi prisutni tog kobnog dana kada je Haviv načinio sliku zločinca kako šuta tijelo mrtve žene u Bijeljini i se dalje slobodno kreću.

Jedan od njih, zapravo, živi prilično javan život. Može se čak sresti i u nekom od beogradskih klubova.

Krajem 1995. rat u Bosni je bio završen, a underground Rave scena je cvjetala u Beogradu.

Mnogi su svoje radio prijemnike prebacili na B92, podzemnu radio postaju koja se protivila okorjelom nacionalizmu tog vremena, emitujući vijesti iz stranih zemalja zajedno sa Rock i elektronskom muzikom.

“Elektronska scena je bila povezana sa antiratnim pokretom“, kaže Saša, koji je u to vrijeme obilazio Techno partije i strastveno slušao B92. Danas, kao 40-ogodišnjak kaže da je često bio na beogradskim prosvjedima tijekom devedesetih. “Bio je to bijeg od svakodnevnog života”, kazao je za Rolling Stone.

Ono što on i ostali ljubitelji elektronike u to vrijeme nisu znali je da je jedna od perspektivnih mladih zvijezda te scene, Srđan Golubović, bivši Arkanov Tigar. Golubović je bio borac u ratu protiv kojeg su prosvjedovali.

Lokalna tisak ga je potom optužio da je upravo on uniformirani mladić kojeg je Haviv fotografirao 1992. godine, sa podignutom čizmom okrenutom ka krvavom tijelu Tife Šabanović, ubijene žene sa početka priče.

Kako tvrdi Rillong Stone, pozivajući se na više izvora poznatih redakciji, dolaskom u Bosnu, pripadnici Arkanovih Tigrova su ga zvali Maks. Na beogradskim zabavama zvali su ga “kapetan Maks”. Na partijima i koncertima bio je DJ Max, ime pod kojim i danas nastupa, iako su njegovi nastupi danas sve veća rijetkost.

Dva mještana Bijeljine rekla su da prepoznaju stare zgrade sa fotografije. Golubović je odbio više zahtjeva za intervjue kako bi odgovorio na optužbe da je imao ulogu u masovnim ubojstvima u Bijeljini.

Njegovo ime se pojavljuje na dokumentima Državne sigurnosti Srbije do kojih je došao Rolling Stone — u rujnu 1994. i siječnju, travnju, svibnju, lipnju, srpnju, kolovozu, rujnu, listopadu i studenom 1995. Nije jasno je li u to vrijeme bio raspoređen u Bosni, niti gdje su Arkanovi Tigrovi i druge jedinice su tada činile zločine. Ali Golubović je “bio sa [Tigrovima] od prvog dana“, izjavio je bivši tigar pozvanog da svjedoči u predmetu za ratne zločine MKSJ.

Jedan od svjedoka u slučaju je rekao da je Golubović tada bio ukoren nakon što je Haviv objavio fotografiju na kojoj je prethodno identificirao Golubovića, a „kažnjen pred cijelom četom “šibanjem po zadnjici“.

e-hercegovina.com

O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?